ŻŁOBEK W BAJKOWEJ KRAINIE

RADOMSKO ul. Piłsudskiego 77

Godziny otwarcia:

Drodzy Rodzice!

Pierwsze dni w żłobku to niezwykłe przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla Was. Wielu rodziców zastanawia się, czy to nie za wcześnie, czy dziecko podoła, czy poradzi sobie w trudnych dla siebie sytuacjach, a przede wszystkim – jak zniesie rozstanie z rodzicami.

Możemy Was zapewnić, że to ABSOLUTNIE NIE za wcześnie. Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia praktyków pokazują, że najszybszy i najbardziej intensywny rozwój człowieka ma miejsce w pierwszych latach życia. Ten stosunkowo krótki okres stanowi podstawę do dalszej edukacji. Dziecko właśnie wówczas, jeśli tylko ma odpowiednie do tego warunki, może zdobyć kolejne „cegiełki” wiedzy i umiejętności, doświadczając, odkrywając, pytając i dziwiąc się, uczy się myśleć, rozumieć i tworzyć. Jak je w tym wspierać? Po prostu „bawiąc, uczyć, ucząc, bawić”, bo dzieci najszybciej i najefektywniej uczą się przez zabawę. Razem z Wami chcemy stworzyć świat pełen radości, gdzie dzieci będą mogły swobodnie rozwijać swoje talenty, poznawać otaczający je świat oraz uczyć się samodzielności i zaradności. Aby pomóc małym odkrywcom, zachęcamy do śledzenia naszych tablic informacyjnych oraz czytania listów do Rodziców. Znajdziecie tam informacje z życia żłobka, ciekawe artykuły o tematyce pedagogicznej oraz propozycje zabaw z dzieckiem.

Musimy pamiętać, że nie wszystkie dzieci chętnie chodzą do żłobka. Niektóre, nawet te starsze, mają opory przed porannym wyjściem z domu. Warto zatem przypominać, że w grupie czekają na malucha koledzy. W żłobku pani uczy tego, czego mama, tata czy babcia nie nauczą dziecka w domu. Dobrze by było, gdybyśmy potrafili wymienić te rzeczy, czyli piosenki, układanki, teatrzyki, wierszyki czy nowe zabawy.

Żłobek wiąże się również ze zmianą dotychczasowego trybu życia, do czego dołączają się nowe dla dziecka zadania związane z funkcjonowaniem w grupie. Niesie to z sobą większe napięcie emocjonalne. Jeśli tylko będziemy w stanie swoją wyrozumiałością i cierpliwością pomóc dziecku w czasie pierwszych miesięcy adaptacji i wchodzenia do grupy żłobkowej, możemy spodziewać się wspaniałych efektów.

O tym warto pamiętać, mając w domu małego odkrywcę:

• Warto wstać 15 minut wcześniej, aby na spokojnie pomóc dziecku się umyć, ubrać i przygotować do wyjścia. Starajmy się nie spieszyć i nie denerwować, aby ułatwić dziecku wyjście z domu.
  • Jeśli następnego dnia dziecko powinno zabrać do żłobka np. swoją ulubioną zabawkę czy czerwony owoc, to przygotujmy się do tego dzień wcześniej. Porozmawiajmy o zadaniu z dzieckiem, wspólnie zastanówmy się, co powinno pokazać w żłobku. Najlepiej przygotujmy przedmiot i spakujmy go do worka w pokoju dziecka.
  • W samym żłobku postarajmy się znaleźć czas na przygotowanie do zabawy w szatni. Bez pośpiechu pomóżmy dziecku się przebrać i pożegnajmy je w korytarzu. Starajmy się nie wchodzić do sal, gdzie bawią się inne dzieci, zwłaszcza w okresie adaptacyjnym.
  • Kiedy odbieramy dziecko, pamiętajmy, żeby spełniać dane wcześniej obietnice. Dzieci w wieku żłobkowym nie mają jeszcze wykształconego poczucia czasu. Swój dzień organizują według rutynowych czynności, takich jak śniadanie, zajęcia, podwieczorek. Kiedy obiecujemy przyjście po obiedzie, starajmy się dotrzymywać danego słowa, żeby nie sprawić dziecku przykrości.

Mam nadzieję, że z Państwa pomocą stworzymy placówkę, do której dzieci będą chętnie wracać. Prawdziwy domowy żłobek!

Serdecznie pozdrawiam